Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu

 JAK URZĄDZIĆ POKÓJ DLA DZIECKA NA PODDASZU

Pokój na poddaszu to bardzo dobre rozwiązanie dla dziecka w każdym wieku. Różne zakamarki załamań stwarzają alternatywne możliwości na biurko. Takie załamanie to także świetne na miejsce zabaw i  odpoczynku. Tylko od naszej kreatywności i rozwiązań jakie zastosujemy zależy jak ten pokój będzie wyglądać. Niewątpliwie mają  na to wpływ: rodzaj oświetlenia, metraż pokoju i kształt pomieszczenia. Pomysły jak urządzić pokój dziecka na poddaszu i parę dobrych rad związanych z zagadnieniem w moim artykule.

Istnieją bardzo różne pomysły na zagospodarowanie pokoji dziecięcych na poddaszu. Warto znać parę rad i praktycznych rozwiązań ułatwiających projektowanie tak specyficznego pomieszczenia jakim jest pokój na poddaszu.

POWIERZCHNIA – ALE JAKA NAJLEPSZA?

Standardem wielkości powierzchni dla dziecka taką normatywną jest 11 metrów kwadratowych. Najlepiej też wiedzieć patrząc na skosy jakie dziecko i w jakim wieku zajmie pokój. Jeżeli mając małe dziecko wybieramy mu na pokój pomieszczenie na poddaszu o najlepiej jak będzie ono miało ono  dużo skosów ponieważ to stwarza ciekawe miejsca organizacyjnie do zorganizowania różnych zakamarków do zabawy. Jeżeli chodzi o ściankę skosową warto w pokoju dziecięcym by tapeta na skosie ściany miała ciemne kolory. Dlatego, że często najmłodsze nasze pociechy lubią pisać i mazać czymś po ścianach. Starajmy się zapewnić na poddaszu jak najwięcej naturalnego światła.

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu – podstawowe rady

Zorganizujmy duże okna i lekkie zasłonki lub rolety. Myśląc o oknach od razu powinniśmy zwrócić również uwagę na niezwykle ważne zagadnienie jakim jest bezpieczeństwo. Zastosujmy w oknach specjalne klamki lub blokady, a także uwzględnijmy do ich montażu folię aby w razie stłuczenia odłamki szkła nie zraniły dziecka.

Dobierzmy wykładziny i rodzaj podłogi do tego w jakim domu organizujemy poddasze i jakie temperatury są w naszych czterech kątach.  Bierzmy również pod uwagę czy dziecko bawi się na dywanie czy woli może spędzać czas na łóżku.

PRAWIDŁOWE OŚWIETLENIE

Jeżeli urządzamy pokój dla dziecka już w wieku szkolnym zadbajmy o odpowiednią organizację światła W tej materii cały czas jest ta sama zasada. Światło dla praworęcznych z lewej strony, a dla leworęcznych z prawej. Pomimo nauki i  dziecko takie potrzebuje czasu na relaks. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sytuacja gdy na jednej ścianie jest miejsce do nauki, a druga ścianka to miejsce bawialniane.

Koniecznie nie zapomnijmy o wykorzystaniu skosów także na bardzo praktyczne szafy wnękowe. Pod łóżkiem dziecka możemy zorganizować miejsce na różne przedmioty; tzw. schowek na drobiazgi, książki itp. drobiazgi.

Pamiętajmy także o przygotowaniu solidnie ścian jeżeli nasze dziecko lubi zabawy ruchowe i planujemy różne huśtawki lub sportowe urządzenia do wspinaczki dla malucha w jego pokoju na poddaszu.

Wybierajmy bezpieczne dla dzieci tapety, farby i wykładziny. To bardzo ważne. Jednak dzisiejszy rynek oferuje już bardzo szeroką gamę produktów specjalnie mających zastosowanie do dziecięcych pokoji.

Gdy już mamy na uwadze powyższe wskazówki łatwiej nam zaprojektować pokój dla naszego dziecka na poddaszu. Problem jak urządzić pokój dziecka na poddaszu będzie łatwiej rozwiązać. Teraz już powinna zadziałać naszą fantazja by nasza pociecha była zachwycona swoim małym królestwem. Pamiętajmy, że przy odrobinie wyobraźni równocześnie z zachowaniem rozsądku i mądrych rozwiązań projektowych stworzymy miłe lokum, które gdy pociecha będzie większa będziemy mogli przemeblować stosownie do jego wieku i  upodobań jako większego dziecka czy już nastolatka.

Scan the QR Code
QR Code Generator

14 myśli na temat “Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu

  1. Jak byłam mała to zawsze chciałam mieć pokój na poddaszu :). Teraz też cały czas o tym marzę- najlepsze jest podglądanie gwiazd na leżąco przez okno. CUDO 🙂

  2. Pokój na zdjęciu wygląda bardzo ładnie. Jeśli jednak kiedyś zdecydowałbym się na dom, to raczej unikałbym skosów. 🙂 Tracimy w ten sposób sporo powierzchni…

  3. Mieszkam w domu dwu piętrowym, z czego ostatnie piętro to poddasze, na którym mieszka mój starszy syn. Wprowadziliśmy się tam kiedy Piotrek miał 7 lat. Ściany były powyklejane naklejkami dekoracyjnymi i plakatami. Od tamtego czasu minęło 10 lat, dziecięce dekoracje zniknęły, a on cały czas uważa że to miejsce to najlepsze miejsce w całym domu.
    serdecznie pozdrawiam

  4. Pierwsze, co mi przyszło do głowy, gdy zobaczyłam tytuł, to było: oświetlenie. Wydaje mi się, że dla dziecka to jest bardzo ważna sprawa (choć właściwie i dla każdego z nas) i trudno jest taką jasność osiągnąć na poddaszu, dlatego okna to najważniejszy element takiego pomieszczenia. 🙂

  5. A serio – u mnie dwa szkraby (6 lat i 4 miesiące) mają póki co wspólny pokój, ale pewnie z jakiś czas trzeba będzie pomyśleć co dalej. Tylko poddasza brak, żeby tam na przykład przenieść starszego, gdy już będzie nastolatkiem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *